Zachodnia obwodnica Gliwic gotowa

Zachodnia obwodnica Gliwic gotowa

Jedna z najważniejszych drogowych inwestycji w Gliwicach – ponad 3-kilometrowy odcinek zachodniej obwodnicy miasta łączący ul. Rybnicką z Daszyńskiego – została ukończona. Nowo powstały zachodni ring powinien odciążyć ulice w centrum Gliwic, będzie też wygodnym połączeniem pomiędzy dzielnicami.

Liczący 3,4 km odcinek zachodniej obwodnicy miasta od ul. Rybnickiej do Daszyńskiego ma jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Droga jest oświetlona i wyposażona w – znane już z gliwickich ulic – tablice zmiennej treści, na których wyświetlane są informacje o ewentualnych utrudnieniach, sytuacji na drogach lub warunkach pogodowych. Wzdłuż trasy powstała także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów oraz rolkarzy. Na części obwodnicy, od strony ul. Daszyńskiego, wybudowano ekrany akustyczne. Powstały także miejsca do ważenia pojazdów. Prędkość, z jaką można się poruszać, to na ogół 70 km/h (50 km/h w rejonie skrzyżowań).

Budowę zrealizowało konsorcjum firm Eurovia Polska i PRUIM za kwotę ok. 86 mln zł. Inwestycja powstała dzięki unijnemu wsparciu. 85% dofinansowania uzyskano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 (Działanie 4.2: Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego).

Zanim odcinkiem obwodnicy zachodniej przejechały pierwsze samochody, 5 września przygotowano uroczystość z okazji zakończenia prac i udostępniono trasę dla wszystkich chętnych. Była to jedyna i niepowtarzalna okazja do spaceru, biegu, przejazdu rowerem, na rolkach czy hulajnodze w tym miejscu.

Podobne posty