Stacja do ładowania samochodów elektrycznych powstała przed dworcem PKP

Stacja do ładowania samochodów elektrycznych powstała przed dworcem PKP

Przed gliwickim dworcem PKP powstała stacja do ładowania samochodów elektrycznych. W piątek odbyło się jej uroczyste otwarcie z udziałem wojewody śląskiego, Jarosława Wieczorka.
Kierowcy przemieszczający się nieemisyjnymi pojazdami mogą już korzystać z 4 stacji uruchomionych przy dworcach PKP. Znajdziemy je w Katowicach Ligocie, w Katowicach, w Częstochowie i w Gliwicach.

Wszystkie ładowarki zostały wyposażone w dwa gniazda ładujące, każde o mocy 22 kW. Umożliwiają one uzupełnienie dwóch samochodów równocześnie.

W urządzeniach zamontowano system zabezpieczeń uniemożliwiających odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę postronną. Dla ułatwienia miejsca postojowe na stacji pomalowane zostały na zielono i oznaczone specjalnym piktogramem.

– Stacja do ładowania samochodów elektrycznych zapewne zachęci wielu mieszkańców do zastanowienia się nad zakupem auta na prąd. Do tej pory wiele wątpliwości wiązało się właśnie z brakiem możliwości doładowania takich samochodów – mówi wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. Dzięki takim inwestycjom, jakie realizują PKP, ładowarki będą bardziej dostępne. Bezemisyjny transport jest dla nas priorytetem – podkreśla wojewoda.

W pierwszym etapie PKP S.A. planuje montaż 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Poza uruchomionymi w piątek urządzeniami w województwie śląskim, spółka zamierza w przyszłym roku zamontować ładowarki również przy dworcach w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni i Opolu.

W przyszłości stacje będą mogły również stanowić bazę dla usługi e-carsharingu, umożliwiając pasażerom wypożyczenia lub pozostawienie samochodu elektrycznego.

W pierwszych miesiącach usługa ładowania będzie darmowa. Co istotne, korzystanie ze stacji nie będzie również wymagało żadnej wcześniejszej rejestracji przez kierowcę.

Za realizację zadania odpowiadają spółki z Grupy PKP. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy, a odpowiednie przyłącza wykonał PKP TELKOL. Każde z urządzeń zostało objęte pięcioletnią gwarancją.

Podobne posty